GRUŹLICA – choroba, o której należy pamiętać.

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywołaną przez prątek gruźlicy. Bakteria ta może przetrwać w organizmie w "stanie uśpienia" wiele lat.

Warto wiedzieć, że zakażenie prątkiem gruźlicy jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych zakażeń. Szacuje się, że na 5,2 miliarda ludzi zamieszkujących kule ziemską 1,7 miliarda, to osoby zakażone prątkiem gruźlicy.

Warto wiedzieć, że przeciętne ryzyko zachorowania osoby zakażonej prątkiem gruźlicy wynosi od 6-10% w ciągu trwania życia. Ryzyko to zwiększają niektóre choroby np. cukrzyca, choroba wrzodowa, alkoholizm, nikotynizm. Dużo większe jest ryzyko zachorowania na ciężką postać gruźlicy osoby zakażonej wirusem HIV. Bardziej predysponowane są również osoby z osłabioną odpornością organizmu, bezdomni, osoby niedożywione, po 65 roku życia oraz pozostające w bliskim i długim kontakcie z osobą chorą.

Źródłem zakażenia jest wyłącznie chory człowiek. Prątki wydobywają się z organizmu chorego w czasie kaszlu, głośnego mówienia, "gromkiego" śmiechu, kichania. Zakażenie gruźlicą następuje najczęściej drogą wziewną – wdychamy do dróg oddechowych rozproszone w powietrzu mikro-kropelki wydzieliny chorego, w której "zawieszone" są prątki. Gruźlica dotyczy najczęściej układu oddechowego lecz również może atakować ośrodkowy układ nerwowy, układ kostno-stawowy, moczowo-płciowy oraz skórę.

Gruźlica jest dziś chorobą całkowicie wyleczalną. Warunkiem powrotu do pełni zdrowia jest jednak wczesne wykrycie choroby.

Oto podstawowe objawy, które powinny skłonić każdego do poddania się badaniu lekarskiemu:


Wystąpienie tych objawów nie oznacza, że na pewno mamy gruźlicę. Badaniami rozstrzygającymi o rozpoznaniu tej choroby jest zdjęcie klatki piersiowej oraz badanie bakteriologiczne plowciny.

Przestrzegając higienę i zdrowy tryb życia możemy zapobiegać tej chorobie. Bardzo ważne jest badanie osób z kontaktu z osobą chorą.

Gruźlica jest dziś chorobą, której na pewno nie trzeba się bać, trzeba jednak koniecznie o niej pamiętać.PORADNIA GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC

Telefon: 032/ 45 37 144
Centrala szpitala: 032/45 37 110

Harmonogram pracy Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy w Wodzisławiu Śląskim:
poradnia fot.

Harmonogram pracy personelu lekarskiego w Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy w Wodzisławiu Śląskim:

Poniedziałek lek. med. Beata Konstanty-Mesjasz 14:00 - 15:00
lek. med. Grażyna Blaska 15:00 - 18:00
Wtorek lek. med. Alicja Tomaszek-Szczepańska 8:00 - 14:00
dr n. med. Jan Cieślicki 8:00 - 14:00
Środa lek. med. Iwona Adamczyk-Wojaczek 7:00 - 13:00
lek. med. Bożena Śmietana - Skiba 9:00 - 14:00
Czwartek lek. med. Weronika Lach-Witych 8:00 - 11:00
lek. med. Elżbieta Wątroba-Sember 15:00 - 18:00
Piątek dr n. med. Jacek Gabryś 9:00 - 14:00

Pielęgniarki : Poradnia Chorób Płuc i Gruźlicy prowadzi leczenie chorych z przewlekłymi chorobami oskrzeli, z astmą oskrzelową, z niewydolnością oddechową i gruźlicą płuc. Poradnia przejmuje chorych po zakończonym leczeniu szpitalnym, zajmuje się badaniem osób z kontaktu z gruźlicą (dorosłych i dzieci). Dostępna pełna baza diagnostyczna dla schorzeń układu oddechowego znajduje się na terenie tutejszego szpitala.

Do dyspozycji pacjentów pozostaje :
Pacjenci do poradni przyjmowani są na podstawie skierowania od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej natomiast pacjenci z kontaktu lub podejrzeniem gruźlicy przyjmowani są bez skierowania.
Zespół lekarzy przyjmujących w poradni stanowi wysokiej klasy kadrę specjalistów, posiadający duże doświadczenie w pracy w szpitalnej i ambulatoryjnej.

W celu przyjęcia do poradni niezbędne jest:
Poradnia podpisała umowy na badania TK z następującymi pracowniami:
 • SZPITAL SPECJALISTYCZNY NR 3
 • 44-200 Rybnik - Orzepowice
 • UL. Energetyków 46
 • TEL: 032/ 4225251
 • WOJEWÓDZKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY NR 2
 • 44-330 Jastrzębie Zdrój
 • Aleja Jana Pawła II 7
 • TEL: 032/ 4784315
 • SZPITAL REJONOWY IM DR J. ROSTKA W RACIBORZU
 • 47-400 Racibórz
 • UL. Gmowska 3
 • TEL: 032/ 7555179
Umowy obowiązują od dnia 1.01.2009